Cemento derinimas su plastiku. Cemento ir plastiko derinys gali atrodyti netradicinis, tačiau kokia jo paskirtis? Naudojant cementą siekiama sumažinti plastiko atliekų kiekį. Pasaulyje plastiko atliekų šalinimas pasiekė kritinę ribą; cementas galėtų būti ilgalaikis sprendimas siekiant sumažinti žalą aplinkai.
Organizacijos „Plastic Oceans” atlikto tyrimo duomenimis, kasmet pasaulyje pagaminama net 300 mln. tonų plastiko, iš kurių daugiau kaip 8 mln. tonų patenka į mūsų vandenynus. Nerimą keliančios prognozės rodo, kad iki 2025 m. kiekvienoms trims tonoms žuvies gali tekti viena tona plastiko, o iki 2050 m. plastiko gali būti daugiau nei žuvies.
Tad kodėl viso to plastiko neperdirbame? Dėl to, kad plastiko yra daugiau kaip 50 rūšių – kai kurios iš jų paprastai perdirbamos, o kitos ne – jį rūšiuoti ir perdirbti sunkiau nei kitas medžiagas.
Tačiau horizonte yra gerų naujienų. Kelių novatoriškų tyrimų duomenimis, neperdirbamo plastiko derinimas su cementu, siekiant pagaminti tvarų betoną, yra vienas iš kūrybiškų būdų, padedančių jį panaudoti pakartotinai.
Plastikas yra tvarus betono užpildas. Ekspertai teigia, kad plastikas gali būti naudinga alternatyva įprastiniams užpildams, pavyzdžiui, smėliui, kurie maišomi su cementu, kad būtų pagamintas lengvas ir patvarus betonas.
Šis metodas galėtų būti ypač naudingas tokiose šalyse kaip Indija, kuriai skubiai reikia spręsti didžiulio plastiko atliekų kiekio ir didėjančio smėlio trūkumo problemą.
Cementas, sumaišytas su plastiku. Plastikinių dervų granulės rankose
„Į mus kreipėsi kolegos iš Indijos, kurie norėjo išspręsti dvi problemas, – sako tvarios statybos specialistas daktaras Džonas Orras (John Orr), kuris priklausė 2014 m. šias problemas nagrinėjusiai mokslininkų grupei.
Eksperimentui daktaras Orras ir jo kolegos surinko daug plastiko atliekų ir susmulkino jas į tinkamo dydžio ir formos gabalus, tada sujungė su vandeniu ir cementu.
„Pirma, dėl gilinimo prevencijos trūksta smėlio, todėl kyla aplinkosaugos problemų; antra, yra daug plastiko atliekų, nes Indija labai mažai jų perdirba.”
Betono pramonė kuria sprendimus, o kitose pramonės šakose gali susidaryti atliekų. Portlando cemento asociacija
Dr. Orr teigia, kad be to, kad per metus sutaupoma 820 mln. tonų smėlio, „betono, sumaišyto su plastiko pakaitalu, nauda aplinkai gana priklauso nuo konkrečios vietos, tačiau tai yra vienas iš plastikinių atliekų sprendimo būdų”
Jie sujungia cementą ir plastiką. Venkite plastiko atliekų
Kai Niujorko Renselero politechnikos instituto (Rensselaer Polytechnic Institute) studentas Henris Luisas Mileris (Henry Louis Miller) pastebėjo, kad jo apylinkės atliekų perdirbimo programa buvo nutraukta dėl pigesnio atliekų šalinimo, 2009 m. jis buvo motyvuotas atlikti panašius tyrimus.
Norėdamas sukurti tvaresnį betono gaminį, Mileris svarstė galimybę kartu su susmulkintu plastiku ir cementu pridėti regeneruoto grunto iš netoliese esančių apleistų laukų.
Jo pirminiai bandymai parodė „tvirtą ir įprastą betoną”, įrodantį, kad plastiką galima naudoti be „neigiamo poveikio„.
Plastiko granulės
ALBA perdirbimo centre Berlyne (Vokietija) išrūšiuotų šiukšlių ryšuliai eksponuojami priešais granulių, pagamintų iš panaudoto plastiko, dėžes.
Cemento derinimas su plastiku. Žiedinėje ekonomikoje cementas
Pastaraisiais metais visame pasaulyje buvo atlikta papildomų tyrimų, pabrėžiančių, kad cemento ir betono sektoriuose yra daug inovacijų.
Įsigaliojus naujiems teisės aktams, pavyzdžiui, 2018 m. ES plastikų strategijai, kurioje pabrėžiama perėjimo prie žiedinės ekonomikos svarba, tokios inovacijos gali būti labai svarbios.
Cemento pramonė, įgyvendindama įvairias atliekų tvarkymo iniciatyvas, jau kelis dešimtmečius dalyvauja plastiko perdirbimo procese.
„Mūsų pramonė jau 40 metų teikia atliekų tvarkymo sprendimus, pagrįstus žiedinės ekonomikos požiūriu, dėka bendro perdirbimo technologijų”, – sako Thomas Guillot, „Geocycle Europe” vadovas.
Plastikas gali būti efektyviai naudojamas cemento gamybos procesui ir pačiam cemento mišiniui maitinti. Šis bendrasis atliekų perdirbimas į energiją sumažina cemento gamybai reikalingo iškastinio kuro kiekį, nes deginamas neperdirbamas plastikas, o į galutinį cemento produktą pridedama krosnies pelenų. Be to, plastiko naudojimas kaip alternatyvaus kuro neturi neigiamo poveikio išmetamų teršalų kiekiui.
Be to, plastiko naudojimas kaip alternatyvaus kuro neturi neigiamo poveikio išmetamųjų teršalų kiekiui.
Pramonė pritaria išteklių taupymo idėjai Europoje, kuri apima kūrybišką pakartotinį plastiko atliekų naudojimą.
Šiuo metu tokios atliekos, kaip plastikas ir biomasė, suteikia apie 43 proc. šiluminės energijos, naudojamos cemento gamyboje Europoje naudojamam klinkeriui gaminti. Per ateinančius 5-10 metų, naudojant esamas technologijas, šis procentas galėtų padidėti iki 60 % ar net 80 %.
„Cemento pramonė yra viena novatoriškiausių ir pažangiausių pramonės šakų ir gausus galimų sprendimų šaltinis ne tik dėl neperdirbamo plastiko, bet ir dėl tiesiog tūkstančių kitų medžiagų”, – priduria JAV Portlando cemento asociacija, pabrėždama ilgalaikę inovacijų svarbą cemento pramonės sėkmei.
Cemento ir plastiko derinimas. O ar galima ištirpinti cementą, sumaišytą su plastiku?”
Taip, kol kas su cementu sumaišyto plastiko kiekis nėra toks didelis, kad profesionalūs cemento tirpinimo skysčiai, tokie kaip BETOFF, negalėtų su juo susidoroti. Kaip minėta, cemento ir plastiko mišinyje yra maždaug 10 % plastiko, kurio nepakanka, kad BETOFF skystis negalėtų ištirpdyti cemento. Žinoma, BETOFF skystis netirpina plastiko, o jei cemento ir plastiko mišinyje jo būtų daugiau, pavyzdžiui, 50 %, tuomet skysčiui galėtų kilti problemų tirpinant cementą.